مراقبت و سلامتی

6سوال و جواب در مورد ضدآفتاب

ضدآفتاب1
ضدافتاب

ضدافتاب

با گرم شدن هوا و نزدیک شدن به فصل تابستان بازار ضدآفتاب گرم تر می شود. این در حالی است که پزشکان و متخصصان پوست می گویند. ضدافتاب مختص فصول گرم سال نیست و همیشه باید از آن استفاده کرد. پرونده این هفته به ضدافتاب اختصاص دارد و به برخی از رایج ترین پرسش هایی که درباره ضدافتاب مطرح است. پاسخ می دهد….

درجه SPF که روی کرم های ضدافتاب نوشته، یعنی چه؟ 

مواد تشکیل دهنده کرم های ضدافتاب به دو روش از پوست محافظت می کنند. آنها با پرتوهای ماورای بنفش خورشید را جذب و راه عبور آن را مسدود کرده با اینکه پرتوهای ماورای بنفش را منعکس و متفرق میکنند. کرم های ضدافتاب بر اساس میزان توانایی آنها در جذب و دفع پرتوهای ماورای بنفش درجه بندی میشوند که میزان حفاظت در برابر خورشید یاSPF نام دارد.

درجه SPF نشان دهنده این امر است که مصرف کننده آن قبل از اینکه دچار آفتاب سوختگی بشود تا چه حد میتواند زیر نور آفتاب نماند. برای مثال شما میتوانید بدون استفاده از کرم ضدآفتاب ۱۰ دقیقه زیر نور خورشید باقی بمانید و احساس سوختگی نکنید هنگامی که از کرم ضد افتاب استفاده میکنید میتوانید زمان ۱۰ دقیقه را ضرب در میزان SPF کرم کنید و به مقدار زمان به دست آمده زیر آفتاب بمانید. اگر SPF کرم شما ۱۵ باشد به این معناست که شما ۱۵۰ دقیقه با ۲ ساعت و نیم میتوانید در آفتاب بمانید. اگر پس از مدتی مجددا از کرم استفاده کنید. میزان محافظت آن بیشتر میشود اما در مقدار زمان ایمن آن تاثیری ندارد.
. چگونه کرم ضدافتاب با SPF مناسب را انتخاب کنیم؟
بهترین کرم ضد افتاب آن است که برای نوع پوست شما ایمنی کافی به وجود بیاورد. جدول زیر میتواند در تصمیم گیری به شما کمک کند. توجه کنید که مشورت با پزشک در انتخاب کرم ضدافتاب مناسب توصیه میشود به خصوص اگر شما از داروهایی که حساسیت به نور را افزایش
می دهند. استفاده میکنید با پوست بسیار حساسی دارید مشورت با پزشک ضروری است.

ضدافتاب

ضدافتاب

بهترین کرم ضدآفتاب ایران

 چگونه ضد آفتاب را به کار ببریم؟
قبل از مصرف کرم ضد افتاب از کرم مرطوب کننده استفاده کنید با از کرم ضد افتاب محتوی مرطوب کننده استفاده کنید. ضدافتاب باید به تمام نقاط باز بدن مالیده شود به خصوص صورت گوشها گردن قسمتهای فوقانی سینه پشت دستها، قسمت های بدون موی سر در مردان هر نوع ضد آفتاب با هر عیاری بیشتر از سه ساعت روی پوست مؤثر نیست و باید بعد از ۳ ساعت تکرار شود.

 

بیشترین مقدار اشعه در فاصله زمانی ۱۰ صبح تا ۳ بعد از ظهر به زمین می رسد. در این فاصله زمانی باید از قرار گرفتن به طور مستقیم در برابر اشعه آفتاب اجتناب شود. پس از غوطه ور شدن در آب مجدداً باید از ضد آفتاب استفاده کرد. به دنبال ورزش و فعالیتهای بدنی که تعریق بدن سبب پاک شدن ضدافتاب می گردد. باید دفعات استفاده از این فرآورده را افزایش داد. بهتر است که حدود ۲۰ دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب از ضدافتاب استفاده شود تا زمان لازم برای نفوذ ماده به درون لایه کراتینی پوست فراهم باشد.

ضدافتاب

ضدافتاب

 چه کرم ضدافتابی برای کودکان بخریم؟
پوست کوچولوها هم در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید بسیار حساس است بنابراین باید وقتی سری به فروشگاه میزنید یک کرم مناسب هم برای کوچولویتان بخرید نوع کرم زل با لوسیون با اسپری ضد افتاب کودکان باید به شکلی انتخاب شود که استفاده از آن راحت باشد و به داخل
چشم و با دهان آنها وارد نشود از محصولات مخصوص کودکان حتما استفاده کنید زیرا این گونه محصولات ملایم تر و مناسب تر هستند.

 

از محصولاتی که روی آنها برچسب های بدون مواد تحریک کننده بدون عطر و مواد خوش بوکننده و با «ضد حساسیت» نوشته شده استفاده کنید. کرم های محافظت از پوست در برابر تابشهای مضر خورشید (کرم های ضدافتاب که برای کودکان بزرگ تر تهیه شده اند نیز با رعایت بعضی از احتیاطهای معمول برای کودکان کوچک و نوزادان مناسب هستند.

 

مثلا کرم های ضدآفتاب کودکان و بچه های بزرگ تر حاوی رنگهای شاد و جذابی می باشند که مخصوصا برای جلب نظر بچه ها و تشویق آنها به استفاده از این گونه کرم ها طراحی و ساخته شده اند.  نوزادانی که کرم ضدافتاب را استفاد میکنند ممکن است مقداری از ترکیبات اضافی را با انگشت به داخل دهان گذاشته و بخورد. البته مقدار کم این مواد خطرناک نیستند اما بهترین راه دورنگاه داشتن این مواد از دسترس کودکان و استفاده نکردن از آنها است.

ضدافتاب

ضدافتاب

. آقایان باید از کرم ضدافتاب مخصوص به خود استفاده کنند؟

از آنجایی که آقایان بیشتر در معرض تابش مستقیم خورشید قرار میگیرند باید از کرم های ضدافتاب با نمره SPF بالاتری استفاده کنند و در فواصل زمانی کوتاه تری نیز آن را بر روی پوست خود تجدید کنند کرم ضد افتاب مخصوص آقایان وجود ندارد و کرم های ضدافتاب آقایان و خانم ها مشترک است. در ضمن چون معمولا موی آقایان کوتاه تر میباشد باید ضمن مالیدن این کرم ها روی پوست دست و صورت به پوست گردن و روی گوشها هم بمالند تا از آسیب های احتمالی تشعشعات مصر خورشید جلوگیری نمایند.

 

راهکارهای بهترین استفاده از ضدآفتاب:
  1. انتخاب محصول با فاکتور حفاظتی مناسب: اطمینان حاصل کنید که ضدآفتاب انتخابی حاوی فاکتور حفاظتی (SPF) مناسب برای نوع پوست شما باشد. برای استفاده روزانه، SPF حداقل 30 توصیه می‌شود.
  2. استفاده مداوم و بهینه: ضدآفتاب را حداقل ۳۰ دقیقه قبل از خروج به محیط خارجی به پوست بزنید و هر دو ساعت یا بیشتر تکرار کنید. اگر شما به آب بروید، بلافاصله بعد از خروج از آب مجدداً ضدآفتاب را به پوست بزنید.
  3. استفاده از ضدآفتاب در تمام فصول: نور خورشید در تمام فصول سال حاضر است، بنابراین حتی در روزهای ابری یا زمستان نیز استفاده از ضدآفتاب ضروری است.
  4. مراقبت از قسمت‌های حساس پوست: مناطق حساس پوست مانند صورت، گردن، گوش‌ها و دست‌ها به ویژه نیازمند محافظت هستند. از محصولات خاص ضدآفتاب برای صورت استفاده کنید.
  5. ترکیب با محافظت از لب: چربی‌ها و لبها نیز از اثرات آسیب‌زای نور خورشید تحت تأثیر قرار می‌گیرند. استفاده از لوسیون‌ها یا باتوم‌های مرطوب‌کننده با حفاظت در برابر UV برای لبها نیز توصیه می‌شود.

استفاده مداوم از ضدآفتاب به عنوان یک عادت بهداشتی مهم، می‌تواند به حفظ جوانی و سلامت پوست کمک بزرگی نماید. این اقدام ساده نه تنها به پیشگیری از آسیب‌های ناشی از اشعه UV کمک می‌کند بلکه از افتراق و علائم پیری زودرس پوست نیز جلوگیری می‌نماید.

ضدافتاب

ضدافتاب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *